Průmyslová střední škola Letohrad > Studenti > EXKURZE VE VÝROBNÍM ZÁVODĚ FIRMY HELUZ- HEVLÍN

EXKURZE VE VÝROBNÍM ZÁVODĚ FIRMY HELUZ- HEVLÍN

EXKURZE VE VÝROBNÍM ZÁVODĚ FIRMY HELUZ- HEVLÍN
Exkurze ve výrobním závodě cihlářského zboží - Hevlín od firmy Heluz 
           Dne 20.10.2021 jsme vyrazili se studenty  naší školy se zaměřením na stavebnictví na exkurzi do výrobního závodu Hevlín  od firmy Heluz . V závodě se nám věnovali pan Ing.Kobza, pan Ing.Culík a další jejich kolegové.
           Na úvod jsme měli krátkou přednášku ohledně historie závodu a jejich výrobního sortimentu. Pan Ing. Kobza prezentoval , kde se jejich výrobky využívají na stavbách - na zdění, na výstavbu stropů, překlady, použití doplňkového sortimentu.
           Pak si nás rozdělili do skupin a provedli nás po svém moderním závodě, který je celý mechanizovaný a ovládaný stroji dle zadaných programů. Tento závod byl spuštěný v roce 2009. Denně vyrobí počet cihelných tvárnic pro výstavbu 15 rodinných domů(cca 47 000 kusů). Je to v pořadí již sedmý výrobní provoz největšího českého výrobce cihlářského zboží firmy Heluz . Závod se zaměřuje na výrobu tepelněizolačních bloků, ale i ostatních tvárnic. Prošli jsme výrobní závod od začátku procesu výroby tvárnic až do konce - od skládek materiálu, přes místnosti se stroji na mletí materiálu, řezání tvárnic, sušení , vypalování, plnění a expedici.
        Popis výrobního procesu:
        Výchozí surovinou pro výrobu je cihlářská hlína, do které se jako prostředek pro vylehčení a poréznost přidávají dřevěné piliny a papírová buničina. Po prvním mletí a dovlhčení putuje surovina do odležárny. Velkokapacitní boxová stavba odležárny pojme až 6 000 m3 suroviny, tedy zhruba desetidenní zásobu pro výrobu. Po dalším zpracování, které zahrnuje jemné mletí, dovlhčování a propařování prochází surovina lisovací jednotkou přes formu a kontinuální pásmo výrobků je oddělováno odřezávacím zařízením na jednotlivé bloky. Ty pak roboti ukládají na sušárenské vozy, které následně projíždějí tunelovou sušárnou. Doba sušení je cca 15 hodin při teplotě cca 700-900°. Další roboti ukládají výsušky na pecní vozy. Vypálené cihly jsou dopravovány k expediční lince, ve které prochází přes brousící zařízení. Tepelně izolační tvárnice jsou plněny polystyrenovými materiály a napařovány a následně po schlazení expedovány. Výrobky jsou uloženy na palety a expedovány na skladovací plochy.
      Informace o firmě:
     Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. vznikla v roce 1992. Po spuštění nové cihelny má v současné době celkem sedm výrobních provozů ve třech lokalitách. V Dolním Bukovsku, kde sídlí také centrála společnosti, je cihlářská výroba, výroba stropních konstrukcí a výroba roletových překladů. V Hevlíně u Znojma jsou dva výrobní závody na kompletní cihlářský sortiment a v Libochovicích nedaleko Prahy je cihelna a panelárna.
    Společnost je největším českým výrobcem cihlářského zboží a svojí kapacitou výrobní produkce zaujímá druhý největší podíl na českém cihlářském trhu. Vyrábí komplexní cihelný systém pro hrubou stavbu, který zahrnuje tepelněizolační cihelné bloky pro obvodové zdivo, cihly pro nosné, příčkové a akustické zdivo, broušené cihly, keramické stropy a překlady, nosné překlady pro venkovní stínicí systémy, keramické stropní panely a cihelné komíny
      Děkuji za spolupráci kolegům z firmy Heluz. A zároveň jsme se domluvili na dalších návštěvách tohoto moderního závodu.   Ing.Kopecká  
https://tvstav.cz/clanek/357-nejmodernejsi-evropsky-zavod-na-vyrobu-cihel-vyrostl-v-hevline
Ing_Kobza_přednáška.jpg
studenti a stroje.jpg
exkurze studenti heluz 20_10_2021_2.jpg
výrobní závod Hevlín.png
© 2009 Průmyslová střední škola Letohrad - Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto.